Choď na obsah Choď na menu
 


Znesvěcený hrob

7. 10. 2018

7191b.jpg

Znesvěcený hrob Zuzana Koubková

Bratr Zdislav z rytířského řádu johanitů se ujal správy řádových statků a byl jmenován uhříněvským správcem. V Uhříněvsi se brzy zabydlel a právě se usilovně zabýval jejími opravami, když jej oslovil rychtář nedalekého města Kostelce nad Černými lesy. Tentokrát jej nesužují obávaní lupiči, kteří se ukrývají v okolních hvozdech, nýbrž záhadná vražda, k níž došlo na místním hřbitově. Kdo rozkopal hroby nepokřtěných dětí, pohřbených za hřbitovní zdí? A proč je v jednom z nich nalezen zavražděný hrobník? Kostelecký rychtář se obává nejhoršího – totiž řádění pekelných sil, a i proto se obrátí na zbožného rytíře johanitu. (Moba, 2015)

Ω Ω Ω Ω Ω Ω Ω

  K tejto knihe som sa dostala náhodou hľadajúc v našom geograficky blízkom prostredí čosi ako historickú detektívku. V podstate to bola voľba z núdze, keďže čakám na vydanie ďalších častí iných sérií, a ten čas sa snažím vyplniť čímsi z tohto sub/žánru, čo by ma zaujalo. Zuzana Koubková nie je pre mňa známa autorka, toto bola moja prvá skúsenosť s jej knihami. Siahla som po voľne nadväzujúcej sérii o Zdislavovi, johanitovi, ktorý sa dostane k vyšetrovaniam zločinov, ktoré sa dejú v okolí Uhřiněvsi, kde sa usadil.

  Zvolila som druhú časť preto, že k prvej som sa nedostala. Nakoniec však udalosti prvej časti výrazne neovplyvňujú dej, takže mi neznalosť prvého dielu pri čítaní neškodila. Samotný príbeh začína, keď sa v Kostelci na cintoríne nájde hrobárovo telo, narýchlo a nedbalo zahrabané medzi hrobmi neviniatok. Miestny richtár si nevie poradiť s tým, čo sa tu stalo. Vzhľadom na okolnosti je jasné, že hrobár nezomrel prirodzene, špekuluje sa, že tu ktosi prevádzal čarodejnícke praktiky a skôr, než sa nadriadení rozhodnú siahnuť po inkvizičnom vyšetrovaní (lebo situácia je chúlostivá), požiadajú o pomoc johanitu Zdislava.

  Zdík nie je úlohou spočiatku nadšený. Bývalý templár sa stal johanitou v čase, keď templári končili po obvineniach zo sodomie a kadečoho iného v plameňoch. Zdislav sa nakoniec na vyšetrovanie nechá prehovoriť. Nápomocní sú mu dvaja spoločníci: chlapec Herman, ktorého sa vlastne zbavila rodina, je nešikovný a lenivý, no Zdislav sa rozhodol čosi z neho vykresať, a mrzák Günter (obaja mu pomáhajú pochopiť zmýšľanie chudobnejšej vrstvy obyvateľstva, aj ich spôsob života).  

  Dej sa odohráva najmä medzi Prahou, Kostelcom, Uhřinouvsi a Kutnými Horami, kam mieria Zdislavove výjazdy. Nitky ho totiž vedú k istej babe Dore, kupliarke a jarmočnej čarodejnici, a jej pomocníkovi Quidovi. Ukazuje sa, že zabitý hrobár sa podieľal na jej pochybných obchodoch s lektvarmi, jedmi a amuletmi, ktoré mali napomôcť želaniam jej zákazníkov. Je jedno, či chcel niekto uškodiť inému, či zamedziť nechcenému počatiu. Baba Dora mala liek na všetko. Nakoniec sama uverila svojím schopnostiam a snívala o veľkej moci. Zdislav sa ju snaží nájsť, ale jej stopa mu uniká. Dozvedá sa však to, že jej zákazníčkou bola veľmi dôležitá meštianka. Pátranie po tejto stope vedie Zdislava do blízkosti samotnej kráľovnej – a to už ohrozuje oveľa vyššie postavené osoby kráľovstva. Okrem toho sa stretáva aj s inými babicami, ktoré poznajú tajomstvá, čo človeku poskytuje príroda.

  Keďže sa príbeh odohráva v prvej polovici štrnásteho storočia, je jasné, že sa tu objavujú narážky na staré pohanstvo, ktoré ešte stále konkuruje kresťanstvu. Pravidlá sa porušujú dokonca aj medzi samotnými božími sluhami. A sám Zdislav nejde pre hriech ďaleko. Nijako ma neprekvapilo, že aj táto kniha je popretkávaná odkazmi a vysvetleniami týkajúcimi sa situácie vo vtedajšom Českom kráľovstve. Kráľ je panovníkom len formálnym, skutočnú moc majú v rukách českí a moravskí páni, o moc súperia dve výrazné ženy... S ohľadom na svoju doterajšiu skúsenosť s prečítanými historickými knihami z pera českých autorov musím konštatovať, že majú silnú tendenciu presýtiť svoje riadky dodatočnými vysvetľujúcimi historickými informáciami. Ani tu to nie je inak. Všetko to vysvetľovanie má za následok množstvo digresie na úkor samotného príbehu a „vyšetrovania“. Iste, kdesi v tých bohatých českých dejinných udalostiach mnohí nachádzajú miesto na fabuláciu svojich príbehov (priznávam sa, že som nepátrala po tom, čo v knihe z historického hľadiska je pravda, nezvyknem to robiť, príbeh čítam proste ako beletriu).

  V tejto knihe autorka navyše kopí množstvo postáv a rýchlo strieda obrazy, čím sa rozvetvuje dej, ale zároveň sa strácajú súvislosti. Trvá trochu dlhšie, kým čitateľovi všetky spojky medzi všetkým, čo mu autorka servíruje, padnú na správne miesto. Trúfam si dokonca povedať, že niektoré ostávajú visieť v priestore s akýmsi otáznikom. Ako napr. zmysel úvodnej scény, ktorý je tak trochu pochybný. Odohráva sa totiž dávno pred udalosťami v prvom diele série. Keď banda z Čierneho lesa na čele s istým Marekom zamorduje pytliaka, jeho žena síce utečie, ale upadne do akéhosi stavu šialenstva. Jej manžela každý považuje za samovraha, preto je pochovaný pri múre cintorína, aby neznesväcoval posledné miesto odpočinku. Veľmi dlho nie je jasné, načo autorka potrebovala túto scénu. Johankin zástoj v celom deji nakoniec nie je taký výrazný, a prichádza pomerne neskoro. Pre mňa sú teda dve vysvetlenia – jedným je, že autorka chcela udržať akúsi spájaciu linku s prvým Zdislavovým príbehom, druhou, že mienila dokresliť kolorit vtedajšieho života a zmýšľania ľudí kdesi na vidieku (a nielen tam).

  Ani v tejto knihe neostane pri jednej vražde. V Uhřiněvsi zabijú aj istú miestnu neviestku Irmu, s ktorou sa Zdislav zblíži, a tým tak trochu poruší svoje sľuby. A hoci sa jej vrah snaží vo svetle okolností narafičiť všetko tak, aby to vyzeralo, že aj táto smrť je dielom kohosi, kto prepadol čarodejníctvu, Zdislav sa oklamať nedá – no, skôr mu oči otvoria iní okolo neho (Johanka sa túla v blízkosti múru, kde má hrob jej manžel a je to ona, kto nachádza jeden z dôkazných predmetov druhej vraždy). Tak či tak, je nakoniec vo svojom snažení úspešný.

  Vo svojej podstate to nemožno označiť ako pravé vyšetrovanie. Zdislav si len usporadúva okolnosti, dáva dokopy indície a potvrdzuje či vyvracia domnienky. Áno, aj tu platí prvá detektívna zásada – vrah sa objaví na scéne už na začiatku. Ostáva len odhaliť jeho motívy.

  Autorka sa snaží kolorit knihy aj s ohľadom na obdobie, do ktorého príbeh zasadila, dokresliť aj jazykom svojich postáv. Nie som si istá, či to občas nevyvoláva pocit akejsi preexponovanosti a aj afektu (okrem toho ma zarazilo označenie „šmolkovo modré nebo“ hneď na úvod príbehu – neviem, či sa to tu celkom hodí). Zdislav pre mňa napriek všetkému svojmu snaženiu nebol výnimočnou postavou. Neohúril ma. Myslím, že to bolo také oddychové čítanie, od ktorého netreba očakávať čosi ohurujúce. Aj dĺžka tohto príbehu je tak akurát, aby vyplnila jedno či dve lenivé popoludnia. Neprekvapí teda, že kresba postáv nie je nejaká hlboká a že jednotlivé motívy sa striedajú rýchlo, rovnako rýchlo sa riešia vzťahy medzi postavami. Nemyslím si, že nejaký iný Zdislavov príbeh vyhľadám cielene, ale nevylučujem, že po ňom siahnem, keď na obzore znova nebude nič lákavejšie.

 

-sa

 

Zdislavove príbehy:

Ztracený templářský poklad

Píše se rok 1317 a bratr Zdislav z rytířského řádu johanitů přijíždí do Uhříněvsi, aby se zde ujal správy řádových statků. Jeho jmenování uhříněvským správcem je poněkud překvapivé, neboť Zdislav nebýval vždy johanitou, původně vstoupil do řádu templářů, který byl před několika lety za dramatických okolností zrušen. Templáři byli nařčeni z řady těžkých zločinů, včetně modloslužebnictví, magie a zvrácených sexuálních praktik. Jenže doba je značně neklidná, spory mezi šlechtou a králem vrcholí, v okolí dochází k četným loupežím, a navíc je pro výjimečné činy třeba výjimečných mužů… (Moba, 2015)

 

Znesvěcený hrob

Bratr Zdislav z rytířského řádu johanitů se ujal správy řádových statků a byl jmenován uhříněvským správcem. V Uhříněvsi se brzy zabydlel a právě se usilovně zabýval jejími opravami, když jej oslovil rychtář nedalekého města Kostelce nad Černými lesy. Tentokrát jej nesužují obávaní lupiči, kteří se ukrývají v okolních hvozdech, nýbrž záhadná vražda, k níž došlo na místním hřbitově. Kdo rozkopal hroby nepokřtěných dětí, pohřbených za hřbitovní zdí? A proč je v jednom z nich nalezen zavražděný hrobník? Kostelecký rychtář se obává nejhoršího – totiž řádění pekelných sil, a i proto se obrátí na zbožného rytíře johanitu. (Moba, 2015)

 

Záhada zlatodolu

Zemský soud je roku 1318 zavalen žalobami. Skutečné i domnělé oběti válečných událostí se po narovnání mezi šlechtou a králem Janem Lucemburským domáhají odškodnění. Jenže nejvyšší soudní úředník Petr z Rožmberka je podezřelý z vraždy mladé premonstrátské jeptišky v Louňovicích pod Blaníkem. Rožmberk se s žádostí o pomoc obrací na svého soudcovského společníka pana Chotka z Říčan. Na jih Čech je vyslán Chotkův bratr johanita Zdislav, který se v minulosti při vyšetřování podobně zrůdných zločinů osvědčil. (Moba, 2017)

 

Zabitý před klášterem

Pražská města už dávno nejsou tou metropolí jako za časů posledních Přemyslovců, nějaký život v nich však přece jen pulzuje. A tam, kde se žije, vyrábí, obchoduje a miluje, se sem tam také vraždí. Tentokrát je ale z vraždy obviněn křižovník Ojíř, léčitel a bylinář, obětavě pečující o chudé a nemocné. Jaký div, že se Ojířovu příteli, rytíři Zdíkovi z řádu johanitů, obvinění nezdá? Aby mohl Ojíře očistit, musí najít skutečného vraha. A to znamená zapátrat hodně hluboko nejen v minulosti, ale také v lidské špíně a hrabivosti. (Moba, 2018)

 

Zlatá růže

V první polovině 14. stol. jižním Čechám vládnou páni z růže, mocní Vítkovci, kteří si víc než dění v zapadlých obcích hledí mocenských intrik. Bratr Zdislav, johanita, někdejší templář, sem přijíždí na žádost svého představeného Ulmana. V bývalé templářské tvrzi se totiž děje něco, s čím si ani protřelý starý lišák Ulman neví rady. Poradí mu bývalý templář? Zjistí, kam, a hlavně jak zmizel johanita Otto? Má jeho zmizení nějakou souvislost s únosy, vraždami a dalšími nepravostmi, které se v kraji dějí? A byli templáři opravdu tak nevinní, jak Zdislav tvrdí? Tentokrát se bude muset poprat nejen s nepřáteli z masa a kostí, ale i se stíny své vlastní minulosti… (Moba, 2019)

 

Zázračný medailon

Řádový rytíř Zdislav strávil víc než rok a půl na křížovém tažení proti Maurům, nyní je ale zpět v Praze, kde ho pan Petr z Rožmberka požádá, aby našel ztraceného malíře Gianlucu Pericoliho. Pericoli totiž maloval pro pána z Rožmberka – a nejen pro něj – kostelní obrazy. Kostely však neskrývají jen krásná umělecká díla, ale též tajemství, která nemají být vyzrazena. Najde Zdislav zmizelého umělce a jeho múzu, poněkud kontroverzní krásku Blaženku? Zjistí, komu a proti čemu sloužil zázračný medailon? Řádovému rytíři tentokrát pomáhá nejen jeho panoš Martin, krčmář Lipolt a křížovník Ojíř, ale také krásná a urozená Notburga z Rabštejna... (Moba, 2020)

 

 

___________________________________

http://zuzana-koubkova.blog.cz