Choď na obsah Choď na menu
 


Úklady královského dvora

4. 8. 2014

 

498770.jpgÚklady královského dvora Michelle Diener

Tudorovská Anglie přála intrikám a vášni. Přála i lásce? Mladá vlámská umělkyně Susanna Horenboutová přijíždí do Anglie na pozvání samotného krále Jindřicha VIII., aby se stala jeho dvorní malířkou. Je plná očekávání a nadějí, které rázem zmaří jediná děsivá událost: kdosi se ji pokusí zabít. Susanna nemá nejmenší tušení, proč jí někdo usiluje o život, a tak vděčně přivítá královo rozhodnutí, že ji od nynějška bude na každém kroku doprovázet osobní ochránce. John Parker je králův oddaný služebník a neúprosný muž. Společně se Susannou se ocitá ve víru tajemného spiknutí, jehož strůjci mají v úmyslu sesadit krále z trůnu. Je odhodlán nalézt zrádce a zároveň splnit vladařův rozkaz, aby půvabné malířce nikdo nezkřivil jediný vlásek. Stopy spiknutí je zavedou do nejvyšších kruhů královského dvora i temných zákoutí přístavních doků a všude se jim do cesty staví intriky a zlá vůle. Zároveň však mezi nimi narůstá důvěra a náklonnost, která pozvolna přerůstá v hluboký cit. Nemilosrdný Parker se po Susannině boku mění v milujícího muže plného touhy, to však nemůže nic změnit na skutečnosti, že dámě jeho srdce kdosi usiluje o život. Chce-li dát lásce šanci, musí zjistit, kdo za vším stojí. A na tudorovském dvoře není o rozmanité úklady věru nouze. (Domino, 2012)

************** 

Dôvodom príchodu Susanny Horenboutovej do Anglicka nie je iba talent, ktorý má preukázať na takom významnom mieste, ako je tudorovský kráľovský dvor, ale i osobnejšia záležitosť a tou je želanie otca držať ju čo najďalej od prebúdzajúceho sa nerovného vzťahu. Cestuje loďou s pánom Harveym, ktorý je obchodník a zároveň špión. Pred nečakanou a záhadnou smrťou stihne Susanne prezradiť tajomstvo určené výhradne kráľovým ušiam. Vďaka tomu sa zo Susanny razom stáva prenasledovaná obeť. Pred neustálymi útokmi ju chráni John Parker, muž s výhradným postavením, člen kráľovskej gardy a správca Westmisterského paláca. Táto postava je skutočne osožná, pretože Susanne ide o život skoro v každej kapitole. V príbehu sa pomerne skoro odhaľuje dôvod sprisahania, čo spolu s akýmsi plochým zobrazením postáv a udalostí obmedzuje skutočný pocit napätia pri čítaní. Pretože viete, že v hre je nárok Richarda de la Pole na anglický trón, napriek rýchlemu tempu diania okolo hlavných postáv čitateľ vlastne už nemá po čom pátrať. Sleduje Parkera, ktorého hľadanie sprisahancov vedie k stretnutiu s osobnou minulosťou, aby sa odhalilo, že sa z chudáka bez urodzeného pôvodu vypracoval vlastnou húževnatosťou na významného človeka. Okrem bojaschopnosti sa uňho neprejaví žiadna negatívna vlastnosť. Susanna vníma ľudí cez pohľad maliarky (farby, tvary, kompozície...) a rýchlosť, akou tvorí svoje diela, je v niektorých situáciách až neuveriteľná .  

Pri zoznámení Susanny s anglickým kráľom autorka ponúka zjednodušený pohľad na stretnutie s Henrichom VIII., ktoré takmer vôbec neodhaľuje črty jeho povahy. Nepríjemnostiam okolo Susanny niet konca, no neostáva iba obeťou, ale mení sa na rovnocennú pomocníčku pri Parkerovom pátraní. Spolu odhalia, že Harveyho žena vlastní list obsahujúci inkriminujúce tajomstvo. Vedia o ňom okrem Parkera ešte dvaja ľudia – sám kráľ a jeho švagor, vojvoda zo Suffolku. List, ktorý mal byť dávno zničený, stále existuje. Čo je jeho obsahom, neprezradím, spomeniem len anglicko-francúzske vzťahy, Henrichovu mladosť a to, že padne aj meno Borgiovcov. Samozrejme aj historický neodborník rozpozná narážky na túžbu Henricha VIII. po mužskom potomkovi, na rozvod s Katarínou, či hrozbu následného rozkolu s cirkvou.

Parker vďaka Susanninej láskavosti zachráni malých chlapcov z ulice, ktorí mu pripomínajú jeho vlastný osud a odmenou mu je svojská pomoc pri pátraní. Tento muž sa má ozaj čo oháňať a dýku nepustí z rúk takmer celý čas. Neustále dokazuje svoje schopnosti ochrancu, neohrozeného rytiera a pravého džentlmena. Napríklad keď zachráni Susannu pred zhýralým Georgom Boleynom. Bohužiaľ dianie na dvore sa dalo hravo predvídať. Poriadok vo vzťahoch môjmu laickému vnímaniu pomohli udržať pripomienky odsledovaných častí seriálu Tudorovci. A tu sa musím vrátiť k predchádzajúcim poznámkam. Mám pocit, že Dienerová si na seba nechtiac uplietal bič a zviazala si ruky už len samotným námetom. Keďže ide o jeden z tých známejších historických príbehov, bolo pre moje vnímanie ťažké nechať sa len tak oklamať uvoľnenou fantáziou a chtiac-nechtiac sa nepridržiavať chronických faktov z Henrichovho života a opisov vtedajšieho kráľovského dvora. Na prvotinu odvážny krok. Takýto počin si podľa môjho názoru vynucuje viac ako prvoplánovú zápletku. Je náročné odbúrať dejinné súvislosti a vyextrahovať iba fikciu. Na to je egocentrická osobnosť Henricha VIII. príliš silná. Preto mi pôsobilo problém predstaviť si ho priateľského k akémusi Johnovi Parkerovi, ktorému osobne odovzdáva voľnú ruku nad vyšetrovaním prípadu bez ohľadu na následky.

Občas vo mne ostával dojem, že postavy sa zjavujú skôr náhodne a len epizodicky a ich prítomnosť nemala na príbeh žiaden dopad. Medzi udalosťami mi akosi ušlo, kedy a ako sa vyvíjal vzťah medzi Susannou a Parkerom. Zrazu je človek postavený pred hotovú vec. Áno, milujú sa. Otázkou pre mňa je, k akému žánru román priradiť. O romantiku na prvom mieste asi autorke nešlo a román nemožno nazvať ani v pravom zmysle historickým. Napadá mi prívlastok „zľahka dobrodružný“. Nič, pri čom stŕpnete, napriek tomu si udržal moju pozornosť, a to je dôležité.

Vďaka rozsiahlosti spiknutia hrozí, že sa domček z kariet v podobe kráľovského dvora s jeho vzťahmi čoskoro zrúti. Parker zistí, že v pozadí je Norfolk a len čo to poznanie, ponúknuté ako na podnose, odhalí aj čitateľ, prestane ho to „tajomstvo sprisahania“ znepokojovať, aj jeho dopad na Henrichovu vládu. Chcelo to niečo nové, neopozerané, aby ste spolu s hrdinami našli medzi riadkami, čo by ešte zaujalo. V deji sa Susanna s Parkerom ocitajú v rôznych nebezpečných situáciách, ale bez dôkazu proti Norfolkovi. Susannu neminie ani stret so svetom dvorných dám a statusom kráľovej milenky. Parker nemá problém ukočírovať správanie vysoko postavených mužov, a tak je okrem pár modrín vlastne najneohrozenejšou postavou. Nakoniec sa prostriedkom vydierania nekompromisného Johna Parkera môže stať iba Susannin únos. Hlavní hrdinovia sa však nevzdávajú. Jednoducho na ich strane stojí šťastie za každých okolností. Vo finále sa spiknutiu do cesty postaví bitka v Pavii a spravodlivosti ďalšie intrigy. Parker musí v mene všeobecného blaha voliť menšie zlo.

Román je autorkinou prvotinou a je to cítiť. Linka príbehu je jednoduchá a priamočiara. Chýbala mi hĺbka a v istých prípadoch sa mi zdalo, že si autorka dala záväzok, že priateľkou jej písania bude stručnosť. Michelle Dienerová si rozprávanie ničím nekomplikuje, zvraty v deji neprinášajú až také prekvapenia, o výstavbe dramatických charakterov nemôže byť ani reč. Napriek tomu John i Susanna vzbudzujú sympatie. Po knihe by mali siahnuť fanúšikovia oddychového čítania, ktorým v rýchlosti míňajúcich sa strán budú pomáhať krátke kapitoly zhustené do 230 strán.

V sumáre hodnotím román pozitívne. Rozhodne nepatrí k tomu, čo je na trhu top, ale zvedavosť ma núti prečítať si, do čoho sa Susanna a Parker zapletú nabudúce. A to je želaný efekt každého diela.

si-

   a 1/2