Choď na obsah Choď na menu
 


Fire - Ohnivá

14. 9. 2014

 

 Ohnivá Kristin Cashore ohn.jpg

V Kráľovstve Hvozdov nie sú práve pokojné časy. Mladý kráľ Nash sa snaží udržať si trón, zatiaľ čo vzbúrení lordi na severe i na juhu kujú plány a cvičia vojská, aby ho oň pripravili. Hory a lesy sú plné zvedov, zlodejov a darebákov každého druhu. Toto je svet, v ktorom žije Vatra. Ako posledná žijúca ľudská obluda dostala do vienka divoký a neodolateľný výzor a vlasy farby ohňa. Ľudia ju buď obdivujú, alebo nenávidia. Hoci má jedinečnú schopnosť ovládať ich myšlienky, z duše odmieta prezrádzať tajomstvá nevinných ľudí. Najmä, keď ich má sama vyše práva. Jedného dňa po ňu príde princ Brigan, aby ju odprevadil do Kráľovho Mesta. Kráľovská rodina ju prosí, aby pomohla odhaliť sprisahanie proti trónu. Ďaleko od domova si Vatra začne uvedomovať, že je v jej silách oveľa viac, ako si dovtedy myslela. Jej mimoriadne schopnosti by mohli zachrániť celé kráľovstvo. To by sa však musela prestať báť, že sa z nej stane rovnaká obluda, ako bol jej otec. (Ediposs, 2010)

 ᴥ ᴥ ᴥ ᴥ ᴥ ᴥ

  V románe Ohnivá sa vraciame do dobre známeho sveta siedmich kráľovstiev a do sveta, kde sa rodia „Výnimoční“. Tu sa obyčajným milujúcim rodičom narodí syn. Dostane meno Immiker. Okolo tohto dieťaťa sa začnú diať zvláštne veci a dlho si nik neuvedomí, že Immiker, má dosiaľ nevídanú, no nebezpečnú schopnosť. Ovláda myslenie ľudí. Prebúdzajú sa uňho sklony k násilnostiam a bezcitnosti. Pod jeho vplyvom ho otec zaslepený nekonečnou láskou a poslušnosťou jedného dňa odvedie do neznámeho Kráľovstva Hvozdov. O tejto krajine sa rozprávajú mnohé príbehy, no málokomu sa podarilo sem dostať. Immikerovi je po čase už otec na obtiaž, chladnokrvne ho zavraždí a zmení si meno. Tu sa jeho stopa z príbehu vytráca.

  Kráľovstvo Hvozdov je povestné tým, že v ňom žijú „obludy“. Obludy vyzerajú ako dvojníci zvierat aj ľudí, sú však na prvý pohľad rozoznateľné vďaka nádhernému sfarbeniu. Ľudia ich preto často chytajú a zabíjajú. Pred ich vonkajšou krásou sa treba mať na pozore. Všetky obludy sú vo svojej podstate kruté dravce. Svoje negatívne vlastnosti sú schopné dokonale využiť. Aj hlavná hrdinka Vatra je obluda. Ľudské obludy sú vzácne a ostatné dravcobludy na ne útočia. Vatrin výzor sa vyznačuje neobyčajnou krásou a ohnivými vlasmi, ktoré jej dali meno. Napriek kráse sa Vatra cíti ako väzeň svojho tela, svojho výzoru. Ten jej je často na ťarchu, keďže tam, kde sa zjaví, je neprehliadnuteľná.

  Jej schopnosť manipulovať mysľou iných ľudí cibril jej otec Cansrel, ktorý využíval svoju krutosť na kráľovskom dvore ako pravá ruka kráľa Naxa. Jeho neľútosť a manipulácia kráľovou vôľou sa stala povestnou, a preto bol všeobecne neobľúbený. Všetci vedeli, že v skutočnosti vládne on. Vatra vyrastala ďaleko od Kráľovho Mesta, v dome bývalého kráľovho veliteľa Brockera. Vatra vníma Brockera ako druhého otca a jeho syn Luk sa stal jej najlepším priateľom a neskôr i milencom. Vatrin relatívne pokojný život naruší pokus o jej vraždu. Ten spustí udalosti, ktoré navždy zmenia celý Vatrin svet.

  Kráľovstvo Hvozdov sa nachádza na pokraji vojny. Súčasný kráľ Nash čelí dvom vzbúrencom, lordovi Koppovi a lordovi Ženšenovi. Celé kráľovstvo je plné vojakov a zvedov. Aby sa Vatra čo-to dozvedela o takmer smrteľnom útoku na svoju osobu, musí podstúpiť cestu za pravdou. Tá vedie cez dvor kráľovnej Roen do Kráľovho Mesta. V sídle kráľovnej Roen prvý raz spoznáva Nasha a jeho brata, vojvodu Brigana. Vďaka neodškriepiteľným schopnostiam a po skúsenosti s Cansrelom lord Brigan Vatre od prvého momentu nedôveruje. Vďaka tým istým dôvodom a vďaka tajomstvám, ktoré Vatra skrýva i pred svojimi najbližšími, odmieta svoju výnimočnosť zneužívať. Presvedčiť ostatných o vlastnej dôveryhodnosti nie je pre ňu ľahké. Pomôže jej obeta, ktorá zachráni život Briganovi i jeho vojenskému pluku.

  Keď sám kráľ Nash žiada Vatru, aby sa stala v ťažkých časoch kráľovstvu nápomocnou, jej domovom sa stáva hlavné mesto a jej život naberie nový smer. V kráľovskom paláci sa zoznamuje s celou kráľovskou rodinou a rozvíja svoje schopnosti pri vypočúvaní zvedov a nepriateľských zajatcov. Spletité záujmy a intrigy overia Vatrin charakter. To, čo ju zmení najviac, je rodiaci sa vzťah k vojvodovi Briganovi. Najprv však musí vysvetliť Lukovi, že viac ako čokoľvek iné, jediným ich putom ostalo priateľstvo.

  Ešte jedno stretnutie na Vatru veľmi zapôsobí. A to stretnutie s istým zvláštnym chlapcom, ktorý sa vyžíva v ubližovaní zvieratám, a ktorý zanecháva v hlavách ľudí čudnú hmlu. Hovorí si Leck...

  Keď sú konečne odhalené plány lorda Koppova a Ženšena, je na Vatre, aby spolu s priateľmi odvrátila kráľovraždu. Kráľovstvo Hvozdov sa vojne už nevyhne. V ten najhorší čas je Vatra unesená a stane zoči-voči najčudnejšiemu nepriateľovi, akého kedy stretla. Chlapcovi s výnimočnou schopnosťou ovládať myseľ – Leckovi. Chlapcovi, ktorý sa predtým volal Immiker. Ak sa Vatra chce vrátiť domov a do Briganovho náručia, bude sa musieť vyrovnať s množstvom bolesti, nejednou stratou a siahnuť na dno svojich síl.

  Ani po tom všetkom príbeh nedospeje do svojho konca. Autorka si necháva v zálohe niekoľko prekvapení takmer po poslednú stranu. Vzťahy medzi postavami mieša ako šachovú rošádu a odhaľuje dávno zabudnuté tajomstvá, ktoré zapôsobia nielen na Vatru, ale i na čitateľa. Nakoniec i sama Vatra má vo svojej duši nejedno tajné zákutie.

  Príbeh, počas ktorého sympatickú Vatru, ktorá sa tak veľmi snaží nebyť ničím iným ako obyčajným človekom, sprevádzate nejedným dobrodružstvom, ponúka čítanie, plné rozmanitej obrazotvornosti a dalo by sa o ňom písať veľa strán. No lepšie je prečítať si ho .    

 

si-