Choď na obsah Choď na menu
 


Máš proč věřit

14. 4. 2016

 

0115808-23.jpgMáš proč věřit Jessica Inclán

Fabia Fairová je čarodějka. Když ale na vymrzlé ulici najde bezmocného mladého muže postiženého naprostou ztrátou paměti, nedokáže si s tím poradit ani ona. K jejímu úžasu se však později ukáže, že i on patří ke Croyantům, lidem nadaným magickou mocí. A nejen to. Za útokem na něho stojí jejich společní nepřátelé. Když pak unesou Fabiina bratra, nemilosrdný boj mágů začíná. Začíná však i něco jiného – láska. Mezi krásnou čarodějkou a zachráněným mágem Rufusem zahoří plamen vášně. Co si ale počít, když je zlá kouzla uvrhnou do dvou přízračně spojených, a přesto beznadějně oddělených světů? (Metafora, 2011)

≈ ≈ ≈

Fabia Fairová patrí k uvedomelým Croyantom, ktorí zamietajú názor, že Moyeni, čiže obyčajní ľudia bez magických schopností, nie sú pre chod sveta potrební. Vďaka svojej schopnosti počuť, pomáha pri hľadaní nezvestných ľudí či nebezpečných indivíduí z radov Croyantov. Fabia sa teší obľube u priateľov, je milá, dobrosrdečná, ochotná pomáhať. Aj preto neprejde okolo muža v núdzi bez povšimnutia. 

Rufus, otrasený po snahe zachrániť brata Sariela z pazúrov mocnej čarodejnice Kallisto, končí so stratou pamäti na schodoch v blízkosti Fabiinho bytu. Keď si ho „len do rána“ nasťahuje k sebe, stojí pred komplikáciami, s ktorými v spojení s týmto mĺkvym neznámym rozhodne nepočítala. Rozvinie snahu aspoň čo-to o mužovi zistiť. Samozvane jej pomáha brat Niall, ktorý rozhodne chce predísť tomu, aby sa jeho milovaná sestra namočila do problémov. Hlavne s chlapmi, k čomu má vďaka svojej dôverčivej povahe sklony. Isté opisy, ako sa Fabia stará o cudzinca, snáď ani nebolo treba do príbehu zakomponovať. Áno, čitateľkám/-om románov pre ženy je jasné, že chlap, ktorého má Fabia vo vani a na svojej pohovke, bude oplývať úchvatnou a úplne dokonalou fyziognómiou. Nie žeby ma povznášali scénky, v ktorých si niekto nevie spomenúť, čo má robiť na toalete... Občas ma prepadalo presvedčenie, že Fabia si adoptovala malého chlapca...

Fabia a jej dvojča Niall sú spriaznení, všetko zdieľajú spolu, pocity, myšlienky, strach, dokonca vzťahy. Fabia má dlho problém sa od Nialla „odpojiť“ a nechať ho žiť vlastný život. Kým prerušia, ako tomu vravia, spoločnú pupočnú šnúru, udeje sa toho medzi všetkými postavami veru dosť. Musím sa priznať, že komunikácia cez myšlienky ako ozvláštňujúci prvok na mňa v niektorých scénach pôsobila nadbytočne. Robia to všetky postavy croyentov, vstupujú si do dialógov, do činností, jednoducho do všetkého.

Niallove zmiznutie je len predohrou pre opätovné stretnutie Rufusa s členmi rodiny a známymi, ktorí po stratenom Valasayovi pátrajú. Ďakovným gestám Fabii niet konca-kraja. Pomoc s hľadaním brata prichádza nielen z vďačnosti, ale aj z dôvodov známym Rade. Honba na hlavného záporáka Quaina a jeho pomocníkov už trvá nejakú dobu. Teraz sa naskytá príležitosť chytiť ho. Ruku v ruke s plánmi Rady má Rufus možnosť vrátiť Kallisto všetko príkorie, ktoré jemu i bratovi Sarielovi spôsobila.

Ako sa ukáže, záchrana Nialla je iba súčasťou lesti. Začína prilákaním Fabie, a s ňou všetkých, ktorí sa v tejto nebezpečnej záležitosti angažujú. Zdá sa, že cesta do Kalifornie, kam podľa stôp Fabiinho brata odvliekli, môže skončiť úspešne. Napriek všetkým ochranným kúzlam vpochoduje skupina mágov priamo do pasce, čo mi pri počte zúčastnených čarodejníkov s rôznymi schopnosťami a niekoľkými variantmi plánu na dolapenie zloduchov, akosi nesedelo. V tomto bode si vravím: O.K., sú tam schopnejší čarodejníci. Autorka má iste v zálohe čosi nevídané. 

Kallisto má slabosť pre Valasayovcov, dokonca nachvíľu polapila aj posledného – Felixa. Ale tým jej kúzla ani zďaleka nekončia. Chystá sa na to „najzábavnejšie“. Rufusa čaká čosi ako rozdvojenie osobnosti, pričom ho Kallistine čary uvrhnú na miesto pripomínajúce exotický, ale pustý ostrov. Priezračne spojené a beznádejne oddelené svety v mojich očakávaniach znamenali čosi iné. Predstava Robinsona či Toma Hanksa z filmu Stroskotanec ma neohúrila. Chcela som od Fabie a Rufusa viac. Niečo s atmosférou, niečo zahalené hmlou, niečo hlbšie, možno temnejšie. Skrátka niečo, čo tu ešte nebolo. Namiesto toho mi stránky ponúkli Fabiu a Rufusa na tom istom mieste, bez možnosti navzájom sa vidieť, počuť, či cítiť. Majú jediný spôsob komunikácie – odkazy písané v piesku. Jednoducho stratení v raji... Keď však ako cestu k vyslobodeniu autorka zakomponovala poznanie, že hlavní protagonisti sa vlastne poznajú od detstva ako imaginárni kamaráti, akých si deti vytvárajú v osamení či strachu, otvorilo sa v príbehu vrece s motívmi, pri ktorých si v duchu vravíte, len nech to nie je to, čo si myslím. Uväznenie medzi dvoma svetmi tak pre mňa skončilo ako nevydarená a zbytočná epizódka. Na moje sklamanie zápletka stojí na niečom inom.

Návrat do čarodejníckych súbojov vnáša do príbehu pre Fabiu ešte jednu osudovú voľbu, pre Rufusa dilemu o pravosti Fabiiných citov. Keď sme pri ňom, ako bojaschopný mág sa príliš nevyznamenal a jeho výkon by sa do kroník asi nezapísal. A tak vďaka obligátnym vzťahovým nedorozumeniam mohla J. Inclán vkomponovať do deja ešte polepšenie jedného očarovaného Croyanta, a pred žiadosťou o ruku aj prípravu zainteresovaných na ďalší boj s Quainom.

Premiestňovanie, vďaka tomu rýchle zmeny prostredia, kúzla, lietajúce všade navôkol. Občas vo mne autorkin štýl vzbudzoval dojem, že dala svojim postavám všetky tieto schopnosti, len aby si ušetrila prácu s poctivým písaním. Bohužiaľ, musím napísať, že Jessica Inclán aj s prvkami fantasy, ponúkajúcimi možnosť originality, vytvorila tuctový príbeh. Dramatická zápletka ostala bez „thrilling essence“. Zobrazenie hlavnej ženskej postavy vystihla Fabia svojimi slovami: keď (ženy) uvidia dokonalého chlapa typu Rufus Valasay, klesne im IQ na minimum. Budovanie vzťahu medzi hlavnými hrdinami bolo takmer nulové. Zato v posteli... je horúco. Rufus oslovuje Fabiu nežným „láska“ už po troch dňoch, pričom stíha stratu pamäti aj jej opätovné nadobudnutie (samozrejme s pomocou skúseného mága). Beriem ako argument krátky priestor čo do počtu strán v knihe. Hrdinky v románoch akosi často už okolo tretej kapitoly vedia, že jednoducho on a žiaden iný je ten pravý. Nevyhnutne prišli aj ďalšie klišé, napr. čarodejníci v habitoch, dlhovlasý krásavec bez chybičky krásy, brat playboy, piesočná pláž a palmy s džungľou na azúrovom pobreží osamelého ostrova, jazierko na kúpanie ... Pomocou kúziel sa rieši skoro všetko, napr. rozšírene miestnosti, aby sa do nej vošla celá rodinná pospolitosť. Alebo načo potrebovala autorka v istej scéne svetielko na Fabiinej dlani? Aby si posvietila v tme? A vrchol všetkého... muž, ktorý svojej milovanej vykúzli Mesiac! Prosím, nie! 

Myslím, že kameňom úrazu môžu byť aj francúzske výrazy, ktorých význam ostáva kdesi visieť a sekajú plynulosť textu. Na jednej strane možno čosi z francúzštiny pochytíte, ale povedzme si pravdu, koľkí z nás vedia viac ako ošúchané Je t'aime či voulez vous coucher avec moi?

Som fanúšik oddychovej literatúry, nechcem riešiť na stránkach takýchto kníh nerozlúštiteľné filozofické otázky. Ale aj tak... Istú náročnosť od knihy vyžadujem. Toto čítanie mi pripadalo ako bežná kópia komerčného amerického seriálu s náročnosťou zápletky pre adult literatúru. Moje zistenia, že mi čarodejnícke príbehy (alebo práve Believe trilógia) veľmi nesedia, táto kniha len potvrdzuje. 

si-